Miliony z UE na dotacje dla mieszkańców na OZE

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 12.02.2020 15:03,
Skorzystają mieszkańcy Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic i Buczkowic.
Miliony z UE na dotacje dla mieszkańców na OZE

Zarząd województwa Sląskiego wynegocjował dodatkową pulę z funduszy unijnych na Odnawialne Źródła Energii.

Bielsko-Biała
otrzymała dotację na projekt pt. „Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Bielska-Białej”. Łączna kwota to 15 156 250,00 zł. Wartość dofinansowania z EFRR wynosi 14 398 437,50 zł.

Projekt polega na montażu instalacji odnawialnych źródeł energii wytwarzających energię cieplną i elektryczną w domach jednorodzinnych, należących do mieszkańców Bielska-Białej. W projekcie przewidziano 1000 szt. instalacji OZE, w tym instalacje fotowoltaiczne, instalacje kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła. Realizacja zadania przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej w regionie, poprzez rozwój energetyki rozproszonej i energii odnawialnej. Pozwoli także na: zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym miasta, poprawę jakości powietrza poprzez redukcję zanieczyszczeń, w tym CO2 oraz PM10, oraz poprawę zdrowia i sytuacji ekonomicznej mieszkańców.

Czechowice-Dziedzice realizować będą projekt pn. „Program poprawy jakości powietrza poprzez zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice”. Wartość projektu wynosi 12 869 180,37 zł. Wysokość dofinansowania z EFRR 12 198 143,29 zł. Projekt polega na wykonaniu 660 instalacji OZE wytwarzających energię cieplną i/lub elektryczną w budynkach mieszkalnych będących własnością Mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice. W projekcie przewidziano udzielenie grantów na dostawę i montaż 660 szt. instalacji OZE, w tym instalacji fotowoltaicznych (413 szt.), solarnych (109 szt.), pomp ciepła (powietrzne – 89 szt. i gruntowe – 25 szt.) oraz kotłów na biomasę (24 szt.). Dodatkowo w ramach projektu zapewniony zostanie nadzór inwestorski wraz z koordynacją projektu.

Realizacja projektu ma na celu poprawę efektywności energetycznej regionu poprzez rozwój energetyki rozproszonej i energii odnawialnej. Realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia pozwoli na zwiększenie udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym Gminy, przyczyni się do poprawy jakości powietrza dzięki redukcji zanieczyszczeń, w tym CO2 oraz PM10 oraz poprawy sytuacji zdrowotnej i ekonomicznej mieszkańców."

Buczkowice realizować będą projekt pn. „Odnawialne źródła energii na potrzeby budynków mieszkalnych w Gminie Buczkowice”. Wartość projektu 6 544 296,00 zł. Wysokość dofinansowania z EFRR 6 209 295,00 zł. Projekt realizowany w formule grantowej, polega na dostawie i montażu instalacji solarnych (fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych) na potrzeby budynków mieszkalnych zlokalizowanych w Gminie Buczkow

źródło: Śląski Urząd Marszałkowski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy