Szokujący wzrost cen. Nie będzie nowego mostu?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 21.12.2021 14:04,
Przetarg na rozbiórkę mostu na rzece Sole w Porąbce i budowę nowej przeprawy został unieważniony.
Szokujący wzrost cen. Nie będzie nowego mostu?

Starosta bielski, Andrzej Płonka mówi o wzroście ceny stali. – Kwota, którą zabezpieczyliśmy na tę inwestycję- prawie 30 mln zł była oparta na solidnym tegorocznym kosztorysie. Wygląda na to, że ceny stali w ciągu kilku miesięcy wzrosły o ok. 300 proc.! - mówi samorządowiec. Na przetarg wypłynęło 7 ofert. Najtańsza opiewała na ponad 48 mln zł, najdroższa- na blisko 62 mln zł.

Kolejny przetarg ma zostać ogłoszony na początku nowego roku. – Ceny stali utrzymują się na wysokim poziomie. Szukamy dodatkowych środków. Jeśliby się to nie udało, trzeba będzie myśleć o zmianie projektu mostu, co w tym konkretnym przypadku nie byłoby dobre. Mówimy o przeprawie w kaskadach Soły, gdzie woda w czasie zagrożenia powodzią przelewa się przez most – wyjaśnia starosta Płonka.

Nowy most ma zastąpić przeprawę tymczasową, na której obowiązuje ruch wahadłowy oraz ograniczenie tonażowe. Inwestycja ułatwi mieszkańcom gminy Porąbka dojazd do większych miast: Bielska-Białej, Żywca i Kęt, a lokalnie do sąsiednich gmin: Kóz, Czernichowa i Wilkowic. Wykonawca ma także przebudować drogi dojazdowe.

Przypomnijmy, Powiat Bielski pozyskał dofinansowanie na rozbiórkę starego mostu i budowę nowego z Rządowego Funduszu Dróg- 80 proc. wartości inwestycji (23,2 mln zł). Wcześniej, dokumentacja przedsięwzięcia została wsparta finansowo z rządowego programu „Mosty dla regonów”.

źródło: M. Fritz / Powiat Bielski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy