Bielszczanie najlepsi w Wietnamie

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 03.06.2019 16:00, red
Bielszczanie najlepsi w Wietnamie

Jak informuje bielski magistrat, w dniach od 15 do 19 maja Bielski Chór Kameralny działający od 26 lat pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury reprezentował Polskę na 6th Vietnam International Choir Competition w Hoi An (Wietnam).

Międzynarodowe jury pochodzące z krajów azjatyckich oraz europejskich przyznało bielskiemu zespołowi Złoty Dyplom oraz tytuł zwycięzcy w kategorii chórów kameralnych. I chociaż nie jest to pierwszy tego typu sukces zespołu, to ten wywalczony w rywalizacji ze znakomitymi i różnorodnymi w brzmieniu i ekspresji wykonawczej chórami (m.in. z Singapuru, Indonezji, Estonii, Stanów Zjednoczonych, Wietnamu) jest wyjątkowy.


Bielski Chór Kameralny miał również zaszczyt wystąpić w Koncercie inaugurującym festiwal oraz w koncercie towarzyszącym w obecności Grzegorza Rybarskiego - przedstawiciela Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Hanoi (Wietnam).


Występ połączono ze słowem przybliżającym postać naszego rodaka Kazimierza Kwiatkowskiego, który jako architekt i konserwator zabytków pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku wyjechał do Wietnamu, aby ochronić przed zniszczeniem i wyburzeniem najcenniejsze zabytki tego kraju. Dzięki jego determinacji i ofiarnej pracy cesarskie miasto Hue, starówka w Hoi An oraz czamskie świątynie w My Son zostały wpisane do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie pod pomnikiem „Kazika” (tak nazywają go do dziś Wietnamczycy) Bielski Chór Kameralny wykonał koncert, który był znaczącym polskim i dlatego bardzo ważnym dla mieszkańców Hoi An akcentem.

źródło: UM Bielsko-Biała


TAK ŚPIEWAJĄ

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy