Kolejna bajkowa rzeźba stanie na bielskiej ulicy

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 17.11.2020 15:33, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
3 grudnia o godz. 10.00 odsłonięta zostanie kolejna rzeźba na szlaku spacerowym Bajkowe Bielsko-Biała. Na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego staną bohaterowie serialu animowanego Porwanie Baltazara Gąbki – Smok Wawelski i Bartłomiej Bartolini.
Kolejna bajkowa rzeźba stanie na bielskiej ulicy

Miasto rozwija szlak spacerowy Bajkowe Bielsko-Biała, na którym znajdują się już bajkowe postaci rodem z filmów animowanych bielskiego Studia Filmów Rysunkowych - Reksio, Bolek i Lolek oraz Pampalini z hipopotamem. Kolejna rzeźba nawiązuje do serialu animowanego Porwanie Baltazara Gąbki.

Bohaterowie opartej na powieści Stanisława Pagaczewskiego kreskówki, która powstała w SFR w latach 70. ubiegłego wieku - Smok Wawelski oraz kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka - stoją przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego uczonego Baltazara Gąbki. Dla dzieci ta rzeźba będzie szczególnie atrakcyjna – ze względu na możliwość pozowania do zdjęć w samochodzie Smoka.
Model kompozycji w skali ok. 1:6 wykonała bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Na podstawie tego modelu - po wprowadzeniu drobnych korekt - powstała rzeźba o wymiarach zbliżonych do już istniejących postaci bajkowych zdobiących Bielsko-Białą.

Wydział Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej - który wraz z Wydziałem Gospodarki Miejskiej realizuje projekt Bajkowe Bielsko-Biała – sfinalizował formalności umożliwiające zawarcie umów na realizację tej kompozycji. Uzyskał wszystkie niezbędne zgody właścicieli praw autorskich. Swoją zgodę na realizację rzeźby wyraziły spadkobierczynie Alfreda Ledwiga - twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki i współzałożyciela bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego.

Uroczystość odsłonięcia rzeźby zaplanowana została na 3 grudnia br. na godzinę 10.00. Organizatorzy liczą, że nic nie pokrzyżuje tych planów (zastrzegają jednak, że razie wystąpienia okoliczności, których dziś nie można przewidzieć, odsłonięcie zostanie odwołane).
Z uwagi na sytuację epidemiczną program uroczystości jest okrojony i będzie obejmował odsłonięcie rzeźby oraz wystąpienia osób związanych z powstaniem powieści oraz serialu Porwanie Baltazara Gąbki. Atrakcji dla dzieci tym razem nie będzie. Uczestnicy uroczystości zostaną poproszeni o stosowanie się do wszelkich obostrzeń sanitarnych. Wydarzenie zostanie sfilmowane, a relacja filmowa będzie dostępna na oficjalnym kanale YouTube miasta.

Czy szlak będzie rozwijany o kolejne rzeźby? Nie może przecież zabraknąć w Bielsku-Białej szalenie lubianej postaci – tajemniczego Don Pedra, Szpiega z Krainy Deszczowców, który niestrudzenie podążał za Smokiem i Kucharzem. Realizacja tej rzeźby jest na etapie projektu.

źródło: KMP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy