LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 09.06.2022 14:45, INFORMACJA PRASOWA
20 czerwca rozpoczyna się jeden z najważniejszych polskich festiwali jazzowych. LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa to marka znana daleko poza granicami naszego kraju.
LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa
Dzięki licznym transmisjom i retransmisjom zadymkowych koncertów realizowanym przez europejskie telewizje Arte i Mezzo, dociera do ponad 50-cio milionowej widowni na
całym świecie.

Festiwal nieprzerwanie od 24 lat zaprasza widzów na spotkania z najlepszymi projektami polskich i światowych gwiazd jazzu, prezentując równocześnie zalety turystyczne Bielska-Białej, Beskidów i Śląska. To atrakcja dla mieszkańców regionu i magnes przyciągający publiczność z całego kraju i zagranicy.


Zadymka zaprasza publiczność do najbardziej prestiżowych miejsc prezentacji muzycznych, takich jak Sala Koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, i od tego roku, Sala Koncertowa Cavatina Hall w Bielsku-Białej. To impreza z „duszą” wpleciona w pejzaż i tradycje regionu. Jej wielką atrakcją jest cykl wydarzeń pod nazwą „Śląsk z góry na dół”, podczas których zadymkowa widownia ma okazję wysłuchać koncertów 320 metrów pod ziemią w zabrzańskiej Kopalni Guido i na wysokości ponad 1000 m n.p.m. - w schronisku na górze Szyndzielnia. Festiwal odbywa się również we wnętrzach klubowych, a ostatnio także w plenerach miejskich Bielska-Białej.

Tegoroczna edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej odbywa się w dwóch odsłonach. Pierwsza miała miejsce 4 marca Sali Koncertowej Cavatina Hall, gdzie wystąpił charyzmatyczny pianista Brad Mehldau z orkiestrą filharmoników z Brna. Na drugą część organizatorzy zapraszają w terminie od 20 do 26 czerwca.

Dwa pierwsze dni zaplanowane zostały w Katowicach i Zabrzu. 20 czerwca w sali koncertowej Radia Katowice odbędzie się finał zadymkowego Konkursu, a wieczorem publiczność w ramach cyklu „Śląsk z góry na dół” zostanie zwieziona górniczą szolą 320 metrów pod ziemię, gdzie w komorze badawczej K8 odbędzie się koncert zespołu Błoto.

21 czerwca najpierw w Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu "Jazz outsider" w reżyserii Janusza Majewskiego, następnie w Sali Koncertowej NOSPR swój najnowszy program „New Works Reflecting The Moment” zaprezentuje gwiazdorska formacja SFJAZZ Collective. Dyrektorem muzycznym projektu jest saksofonista Chris Potter, a wraz z nim występują m.in. David Sánchez i Gretchen Parlato.

22 czerwca Zadymka wróci do Bielska-Białej. Zadymkowy wieczór w Cavatina Hall rozpocznie Marilyn Mazur, która zaprezentuje swoją „Shamanię” - program zrealizowany wraz z grupą kobiet, cenionych artystek duńskiej, szwedzkiej i norweskiej sceny avant-jazzowej. W drugiej części wieczoru scenę opanują mężczyźni. Power Of The Horns, super grupa jazzowa składająca się z czołowych polskich muzyków średniego pokolenia pod przewodnictwem Piotra Damasiewicza zaprezentuje materiał z płyty „Polska”.

23 czerwca, w Noc Świętojańską, publiczność czeka kolejna wyprawa z cyklu „Śląsk z góry na dół”. Tym razem wjedzie kolejką gondolową na górę Szyndzielnia, gdzie w schronisku na wysokości 1000 metrów n.p.m. zagrają Hizbut Jamm i Rodziewicz Quintet.

24 czerwca festiwalową, plenerową Scenę na Rynku otworzy Big Band Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, a w Cavatina Hall swój najnowszy projekt przedstawi wirtuoz gitary - Al Di Meola i jego akustyczne trio. Na dalszą część wieczoru organizatorzy zaproszą do Klubu Klimat, gdzie w sprawdzonej formule „Okolic Jazzu” do wspólnej zabawy zaproszą kolejno polskie Nervy i francuski Elektro Deluxe z żywiołową mieszanką groove heavy jazzu, funku i hip-hopu.

25 czerwca podczas Gali Polskiego Jazzu odbędzie się oficjalna premiera płyty „Depressed Lady”, którą Mary Rumi i Jacek Namysłowski zadedykowali ojcu. Podczas koncertu rodzina odbierze nagrodę Anioła Jazzu, jaką organizatorzy przyznali Zbigniewowi Namysłowskiemu jeszcze przed śmiercią artysty. Wielkim wydarzeniem festiwalu będzie koncert legend afro-kubańskiego jazzu – Chucho Valdesa i Paquito D'Rivery. W nocy na bielskim Rynku muzyczny klimat kontynuować będzie CUBAns reUNION, czyli reprezentacja „polskich” Kubańczyków z Jose Torresem i Rey’em Ceballo na czele.

W niedzielę, 26 czerwca festiwal zakończy Parada Nowoorleańska, która przemaszeruje spod Ratusza na Rondo Bielskiego Jazzu i dalej na Rynek, gdzie w afrykańskim show wystąpi zespół City Bum Bum & Friends.

Jerzy Batycki, dyrektor festiwalu przedstawiając program imprezy na konferencji prasowej, powiedział - Podczas festiwalu nie zabraknie elementów związanych z Ukrainą. Nasz festiwal od wielu lat współpracuje z Leopolis Jazz Fest we Lwowie. W ubiegłym roku wspólnie zaprosiliśmy Wyntona Marsalisa ze swoją orkiestrą i Chrisa Botti z gwiazdorskim zespołem. Po koncertach w Bielsku-Białej obydwie ekipy pojechały do Lwowa. Były to pierwsze koncerty europejskich tras, w jakie amerykanie wyruszyli po pandemii. Podobnie miało być w tym roku, Chucho Valdes, Paquito D’Rivera i Al Di Meola mieli od nas pojechać na Leopolis. Jako że po wybuchu wojny koncerty w Ukrainie zostały odwołane, postanowiliśmy za pośrednictwem Internetu zaprosić publiczność zaprzyjaźnionego festiwalu na zadymkowe koncerty. Wspólnie z Radiem Katowice udostępnimy streaming z tych wydarzeń na stronach internetowych Leopolis Jazz Fest. Podczas Zadymki zostanie również zaprezentowana specjalnie przygotowana wystawa fotografii poświęcona lwowskiemu festiwalowi.

bilety: www.bilety24.pl


INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy