Majówka w Bielsku-Białej. Co zaplanowano?

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 28.04.2023 14:14,
W programie sporo wydarzeń plenerowych.
Majówka w Bielsku-Białej. Co zaplanowano?

3 maja jak co roku obchodzić będziemy Święto Konstytucji 3 maja. W Bielsku-Białej uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 na placu Ratuszowym, wieczorem w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zaplanowano koncert Witaj majowa jutrzenko. To najważniejsze punkty z bogatego programu tegorocznej Majówki.

Uroczystości 3 maja rozpoczną się godz. 10.00 na placu Ratuszowym odśpiewaniem hymnu państwowego i wciągnięciem na maszt flagi państwowej. Potem zaplanowano przemówienia: Prezydenta Miasta Bielska-Białej, przedstawiciela organizacji kombatanckich oraz młodzieży, a także defiladę Kompanii Honorowej 18 Batalionu Powietrznodesantowego Wojska Polskiego z Bielska-Białej. Pod pomnikiem Konfederatów zostaną złożone kwiaty. O godz. 10.30 nastąpi przemarsz wojska, policji, straży pożarnej, przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, Młodzieżowej Rady Miasta, Bielskiej Orkiestry Dętej – formacji wojskowej, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, harcerzy ZHP i ZHR oraz stowarzyszeń i szkół ulicami: ks. Stanisława Stojałowskiego, Wzgórze, przez Rynek, Cieszyńską do katedry św. Mikołaja, gdzie o godz. 11.00 odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny.

W związku z tymi uroczystościami plac Ratuszowy będzie wyłączony z ruchu od 2 maja od godz. 12.00 do 3 maja do godz. 11.00, a plac przed katedrą św. Mikołaja od 2 maja od godz.16.00 do 3 maja do godz. 13.00. Na czas przemarszu uczestników uroczystości do katedry (3 maja od godz. 10.30 do godz. 11.00) wstrzymany zostanie ruch na trasie ich przejścia.

Artystyczną część świętowania Konstytucji 3 maja zaplanowano w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. 3 maja godz. 17.30 otwarta zostanie tam wystawa Wokół Konstytucji 3 maja, na której prezentowane będą plakaty, plansze, ogłoszenia, afisze, druki ulotne. O godz. 18.00 rozpocznie się koncert Witaj majowa jutrzenko, w którym wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Uniwersyteckiej z Wrocławia pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego oraz soliści: Justyna Bujak, Aleksander Kruczek, Sławomir Naborczyk i Mirosław Niewiadomski. Koncert poprowadzi Regina Gowarzewska.


Koncertowy akcent BCK przygotowuje również 1 maja na bielskim Rynku. Pod hasłem Kiedy maj w duszy gra o godz. 18.00 koncert muzyki rozrywkowej da Bielska Orkiestra Dęta.

1 i 2 maja na Majówkę na Szyndzielni zaprasza ZIAD S.A., świętujący w tym roku 70-lecie zarządzanej przez siebie Kolei Linowej Szyndzielnia.

1 maja na Szyndzielni rozgości się strefa kulinarna. O godz. 11.30 dla pierwszych 100 osób przygotowane zostaną - darmowa degustacja oscypków z żurawiną, pokaz kulinarny restauracji Dębowa, gotowanie na żywo tradycyjnego żuru, poczęstunek 100 porcji zupy; będą też stoiska gastronomiczne z grillem i napojami. Dla dzieci organizowane będą zabawy z animatorami, balonowe zwierzaki, bańki mydlane, warsztaty tworzenia okazjonalnych przypinek. W przypadku niepogody impreza zostanie przeniesiona na 3 maja.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi, dlatego na wieży widokowej na Szyndzielni wywieszona zostanie największa w Beskidach polska flaga. O godz. 12.00 zaplanowano uroczyste odśpiewanie hymnu przez uczniów Szkoły Kadetów im. Tadeusza Kościuszki.


Przez całe dwa dni organizowane będą przejazdy wyjątkową gondolą VIP Kolei Linowej Szyndzielnia. W strefie rowerowej trwać będą dni testowe polskiej marki rowerowej Prime Bicycles; w programie spotkania z ekspertami i darmowe jazdy testowe, na które obowiązują zapisy. Przygotowana zostanie także strefa chillout, a w niej na chętnych czekać będą leżaki i górskie kąpiele słoneczne oraz stoiska gastronomiczne z grillem i napojami.

2 maja o godz. 20.00 na II Bielską Scenę Ognia na plac Bolesława Chrobrego zapraszają Teatr Ognia Tesserakt oraz Kolektyw Artystyczny. W tym roku w ramach wydarzenia zaprezentowany będzie przegląd artystów fireshow różnych nurtów: iluzji, komedii, sztuki teatralnej i sztuki tanecznej.
20.00 - występy freestyle fireshow,
20.15 - pokaz iluzji ogniowej - Dawid Jasiński w autorskim programie Coś mocniejszego,
20.45 - Kapelusznik z Ogniem - Comedy Fireshow.
21.15 - Teatr Uliczne Historie - Historia Jednej Miłości,
21.30 - Teatr Ognia Tesserakt - The Greatest Fireshow.

Jednak majówkowe atrakcje w Bielsku-Białej odbywać się będą jeszcze w kwietniu. 29-30 kwietnia na Marsz Rekonstruktora i Turniej Bractw Wszelakich zapraszają do Parku Słowackiego Wojownicy Światów pod wodzą Gandalfa.

Organizatorzy przygotowują przegląd strojów i zwyczajów wszystkich epok, od czasów Piastów przez okres średniowiecza i średniowiecznej Japonii, po wiek XVII. Przybędą wojownicy z Francji i przedstawiciele polskiej szlachty, Szkoci, a także spadochroniarze z czasów II wojny światowej. Będą prezentacje wojsk polskich i amerykańskich, również Uniwersum Władcy Pierścieni, Star Wars, Mad Maxa i innych.


W wiosce rycerskiej prezentowana będzie broń, odbędą się warsztaty i pokazy kuchni średniowiecznej, nauka pisania u skryby, odsłaniane będą tajemnice zielarni. W programie także turniej rycerzy i wojów, nauka średniowiecznego tańca, strefa animacji z dmuchańcami, klaunami i różnymi atrakcjami.

Wieczorami odbywać się będą pokazy; w niedzielę 30 maja - premiera widowiska spod znaku płaszcza i szpady, które przeniesie nas do XVII-wiecznej Francji.

Udział w imprezie zapowiedziało ok. 150 rekonstruktorów
Po raz pierwszy odbędzie się turniej miecza i łuku dla publiczności, na który obowiązują zapisy.

Początek imprezy zaplanowano 29 kwietnia o godz. 13.00 na placu Ratuszowym, skąd marsz rekonstruktorów przejdzie do Parku Słowackiego.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy