Od piątku do niedzieli Święta na Starówce w Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 16.12.2022 13:00,
W dniach 16-18 grudnia Bielsko-Biała zaprasza na Rynek i plac Wolności na wspólne poszukiwania świątecznego nastroju.
Od piątku do niedzieli Święta na Starówce w Bielsku-Białej

W tym roku liczba dni wolnych z okazji Bożego Narodzenia nas nie rozpieszcza, dlatego w świąteczny nastrój powinniśmy wprowadzić się już wcześniej – np. wybierając się ze znajomymi na cykl imprez pod wspólną nazwą Święta na Starówce. Będą się one odbywały na Rynku starego miasta, na placu Wolności i placu Ratuszowym, a także w Punkcie 11 przy ulicy 11 Listopada. Organizatorzy przygotowali kiermasze z jadłem, napitkiem i rękodziełem, a także występy, warsztaty, pokazy i zabawy dla dzieci. Wydarzeń jest dużo, więc warto już dzisiaj wybrać te z nich, które nam najbardziej odpowiadają.

Jarmarki

Na Rynku, tak jak w latach poprzednich, w drewnianych pawilonach usytuowana będzie gastronomia – wystawcy zapraszają na dania gorące, placki ziemniaczane, grzane wino i piwo, napoje bezalkoholowe, lemoniady, ciasta, ryby. Natomiast na placu Wolności zorganizowany zostanie Świąteczny Jarmark w Białej – na stoiskach rękodzielników znajdą się m.in. stroiki, ozdoby choinkowe, biżuteria, dekoracje, miody i przetwory pszczele, tradycyjne wędliny i wyroby wędliniarskie, sery, słodycze, pierniki, żywność ekologiczna i wiele innych. Tam również zlokalizowana będzie Mikołajowa Strefa dla dzieci, gdzie na najmłodszych czekał będzie Mikołaj z wesołymi Elfami i inne atrakcje, w tym animacje i zabawy.
Stoiska gastronomiczne na Rynku i Świąteczny Jarmark w Białej będą czynne przez trzy dni - 16, 17 i 18 grudnia.

Program artystyczny

W piątek 16 grudnia o godz. 18.00 na Rynku wystąpi Zespół Wokalno-Taneczny Włóczykije, który będzie promował swoją najnowszą płytę zawierającą 12 kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych o różnej stylistyce. Wśród nich są dwie autorskie piosenki świąteczne Gwiazdka to jest piękny czas oraz piosenka Bo to są święta.

O godzinie 19.00 na scenie pojawi się Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej, a wszystkich spragnionych zabawy w taneczny nastrój wprowadzi dyskoteka z Radiem Bielsko, która potrwa na Rynku od 21.00-23.00.

W sobotę 17 grudnia trzeba będzie umiejętnie podzielić swoje siły i wolny czas, aby móc skorzystać ze wszystkich atrakcji.
Najpierw na plac Ratuszowy zajedzie Świąteczny Konwój Radia ZET – tej zimy radiowcy odwiedzają najpiękniejsze jarmarki w Polsce. Zabawa potrwa od 12.00 do 17.00. Organizatorzy zapowiadają moc rozgrzewających atrakcji, prezenty i fenomenalną fabrykę czekolady na kółkach.

Niedaleko od postoju Świątecznego Konwój Radia ZET znajduje się Punkt 11. To tam w godz. 15.00-19.00 odbywać się będą ekowarsztaty z dobrą energią, podczas których dzieci w wieku 8+ będą tworzyć klimatyczne ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów. Tych, którzy lubią uliczne widowiska, Punkt 11 zaprasza na spektakl inspirowany baśnią H. Ch. Andersena pt. Dziewczynka z zapałkami. W zimowej scenerii artyści Teatru ŚwiatŁa oraz tancerze ze Studia Tańca 4 SOUTH pokażą krótką etiudę taneczną pełną emocji i prawdziwego… ognia. Spektakl pokazany będzie dwukrotnie - o godz. 17.15 lub 18.00 - na ulicy 11 Listopada 24 przed Punktem 11.

Na placu Wolności o godz. 16.00 wystąpi zespół NoToHop z Domu Kultury w Wapienicy, a o 17.30 odbędzie się pokaz Ognia Fire Show.

Na główne wydarzenia Świąt na Starówce należy się wybrać wieczorem na Rynek. Tam o godz. 18.00 Maciej Gucik zaśpiewa kolędy i pastorałki z akordeonem w tle. Artysta to niezwykły klawiszowiec, kompozytor i aranżer. W 2016 roku nagrał swoją debiutancką płytę Muzykant. Ma za sobą koncerty solowe oraz występy na wielu imprezach. Występował m.in. z zespołem Golec uOrkiestra.

O godzinie 19.00 zapłonie Światełko betlejemskie dla mieszkańców Bielska-Białej, a po światełku rozpocznie się koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia. Ta Pop-gospelowa formacja po raz kolejny zabierze słuchaczy w muzyczną podróż dookoła globu. Poznamy bożonarodzeniowe melodie z Irlandii Północnej, Brazylii, Ugandy, Armenii czy Indii, które przeplatać się będą z polskimi. Imprezę na Rynku zakończy dyskoteka z Radiem Bielsko, która zakończy się o 23.00.

Niedziela 18 grudnia upłynie przy występach zespołów z Miejskiego Domu Kultury. Miłośników poszczególnych zespołów zapraszamy na i plac Wolności.

Na Rynku wystąpią następujące zespoły:

15.00 – Pinokio z Domu Kultury w Komorowicach i Melodyjka z Domu Kultury w Lipniku
15.25 –Stokrotki z Domu Kultury Włókniarzy
15.40 –Beskid z Domu Kultury Włókniarzy
16.25 – zespół Kontrasty z Domu Kultury w Komorowicach
17.00 – Bielski Chór Gospel z Domu Kultury w Olszówce
18.00 –Verba Dei

Natomiast na placu Wolności o godzinie 16.00 wystąpią Pinokio z Domu Kultury w Komorowicach i Melodyjka z Domu Kultury w Lipniku
W tym też dniu w Ratuszu i w Punkcie 11 w godz. 15.00-19.00 będą się odbywać warsztaty dla dzieci (w Punkcie 11 dla dzieci ciut starszych - 8+).

Wydarzeniem towarzyszącym Świętom na Starówce będzie Festiwal Zero Waste – Przeżyj te święta bez śmieci. Organizatorem imprezy jest Ekocentrum Zielony Pies. W dniach 16-18 grudnia o godz. 16.00 i 18.00 Fundacja Świat w Naszych Rękach zaprasza na kreatywne warsztaty upcyklingowe pod hasłem: Nie kupuj! Do It Yourself. Na warsztaty obowiązują zapisy: [email protected]15. edycja Świąt na Starówce organizowana jest przez Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólnie z Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej i Miejskim Domem Kultury przy współpracy z Agencją Reklamową PROMIX.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy