Świątecznie na starówce i pl. Wolności

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 16.12.2021 09:30, INFORMACJA PRASOWA
Już wkrótce poczujemy świąteczne zapachy pierników i grzanego winna, stragany skrzyć się będą bogactwem świątecznych ozdób, a w magiczny świąteczny nastrój wprowadzą nas artyści występujący na Rynku podczas 14. Już Świąt na starówce, które zaplanowano w tym roku od 17 do 19 grudnia.
Świątecznie na starówce i pl. Wolności

Święta na starówce to bardzo lubiana przez bielszczan i gości impreza plenerowa, która na trwałe wpisała się już w miejski krajobraz. Kiermasz, występy artystyczne i inne atrakcje tworzą wyjątkową przedświąteczną atmosferę na tydzień przed Bożym Narodzeniem.

Jak w latach poprzednich na Rynku staną drewniane pawilony, w których działać będą stoiska gastronomiczne. Sprzedawane będą tam gorące dania, ciepłe napoje, ciasta i inne smakołyki. Na Rynku też ustawiona zostanie scena, na której przez trzy dni Świąt na starówce odbywać się będą występy artystyczne.

W piątek, 17 grudnia na początek usłyszymy zespół Włóczykije, który wydał właśnie płytę Energia miasta z autorskimi piosenkami o Bielsku-Białej z okazji dwóch rocznic: 70-lecia połączenia Bielska i Białej oraz 15-lecia istnienia grupy. Koncert promujący wydanie płyty odbył się niedawno w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Teraz usłyszymy ich podczas Świąt na starówce. Następnie o godz. 18.00 wystąpi formacja Tomek Lewandowski & SzeSzeMa. Ten projekt – jak o nim mówią sami twórcy - jest pomysłem bardziej przyjacielskim niż marketingowym. Muzycy znają się od bardzo dawna (wszyscy pochodzą z Bielska-Białej) i wielokrotnie już ze sobą grali w ramach różnych koncertów i projektów. Zespół tworzą Tomek Lewandowski, Robert Szewczuga, Leszek Szewczuga i Krzysztof Maciejowski. Na zakończenie bloku koncertowego na scenie na Rynku o godz. 19.00 pojawi się zespół Dzień Dobry. Muzycy tak mówią o sobie: Wspólne muzykowanie wyzwala w nas bardzo silne emocje i ogromną radość. Dążymy do tego, aby nasza muzyka podobnie oddziaływała na każdego słuchacza, dlatego to, co gramy, określamy mianem pozytywnej, akustycznej fali. Czerpiąc inspiracje z różnych kultur i stylów muzycznych oraz bazując na akustycznym instrumentarium, stworzyliśmy bogaty i różnorodny repertuar. Oprócz naszych autorskich kompozycji jest w nim miejsce dla piosenki poetyckiej, filmowej czy też polskich i światowych przebojów w zaskakujących, akustycznych aranżacjach. Obecnie pracujemy nad nową płytą. Będzie świeżo, energetycznie, ale chwilami również lirycznie. Chcemy stworzyć nowe przestrzenie brzmieniowe dla naszej pozytywnej akustycznej fali.

Wieczór 17 grudnia o godz. 20.00 zakończy Świąteczna Dyskoteka z Radiem Bielsko, która potrwa do 22.00.


W sobotę, 18 grudnia o godz. 17.30 bożonarodzeniowe przeboje wszechczasów wykona Eclipse Band, który tak się przedstawia: Profesjonalny zespół muzyczny, który podtrzymuje dobre tradycje muzyki granej na żywo. Charakteryzuje nas ogromna energia, doświadczenie, profesjonalizm, a nawet układy taneczne! Jesteśmy siedmiorgiem przyjaciół, którzy od lat współpracują ze sobą w wielu projektach wraz z zaprzyjaźnionym realizatorem dźwięku.

Gwiazdą soboty będzie Dawid Kwiatkowski, polski piosenkarz, autor tekstów i osobowość telewizyjna, autor siedmiu solowych albumów studyjnych: 9893, 9893 Akustycznie, Pop & Roll, Element trzeci, Countdown i 13 grzechów oraz najnowszego krążka Dawid Kwiatkowski. Większość wydanych przez niego płyt dotarła na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce otrzymując status złotej i platynowej. Laureat Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego europejskiego oraz polskiego wykonawcy, zdobywca czterech nagród Nickelodeon Kids’ Choice Award, Telekamery, a także najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej w Polsce Bursztynowy Słowik, którą otrzymał w bieżącym roku za utwór Bez ciebie. Juror najpopularniejszego w Polsce formatu rozrywkowego The Voice Kids.

Wieczór 18 grudnia podobnie jak w sobotę zakończy Świąteczna Dyskoteka z Radiem Bielsko w godz. 20.00-22.00.

Niedzielne koncerty 19 grudnia 2021 r. o godz. 16.00 rozpocznie widowisko przygotowane przez Miejski Dom Kultury z okazji 25-lecia tej instytucji pod tytułem Beskidzkie Betlejem. Usłyszymy najpiękniejsze tradycyjne polskie kolędy i ludowe pastorałki na góralską nutę w znakomitych aranżacjach Jacka Obstarczyka, które przeplatane będą opowieściami o zwyczajach i obrzędach panujących w górach. Wystąpią Bielski Chór Gospel z towarzyszącym bandem i Michał Czulak Czulens, Chór Męski Harfa, Chór Echo, Kapela Góralska Beskid, Kapela Beskidek, Kapela Cuda Wianki, Kapela Śtudry, Zespół Kontrasty, Dziecięcy Chórek Pinokio, Zespół Melodyjka, Zespół Retrospekcja, Anna Majeranowska, Małgorzata Langner, Antonina Romanowska i Tigran Vardikyan. Na zakończenie wieczoru o godz. 18.00 zaplanowano bożenarodzeniowy koncert Chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej.
Tradycyjna Mikołajowa Strefa dla dzieci zlokalizowana zostanie na placu Wolności, gdzie na najmłodszych będzie czekał Mikołaj z wesołymi elfami i saniami, karuzela i inne atrakcje, w tym animacje i zabawy. Na placu Wolności ustawiony zostanie telebim, który na żywo transmitować będzie program artystyczny z Rynku oraz pokazywać filmy reklamowe i promocyjne oraz bajki dla dzieci ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

19 grudnia o godz. 18.00 na placu Wolności pojawią się Teatr Lufcik na Korbkę & AzisLights z programem 70 fajerek! Zapowiada się świąteczny, rozgrzewający spektakl animacyjny wraz z pokazem ognia.

Na placu Wolności również w ramach kiermaszu świątecznego swoje stoiska będą mieli wystawcy indywidualni. W ofercie m.in. stroiki, ozdoby choinkowe, biżuteria, dekoracje, miody i przetwory pszczele, wyroby rękodzieła, tradycyjne wędliny i wyroby wędliniarskie, sery, słodycze, pierniki, żywność ekologiczna i wiele innych.
Zarówno Rynek, jak i ulica 11 Listopada oraz plac Wolności, zyskają specjalną, oryginalną dekorację świetlną. Na placu Bolesława Chrobrego już stoi nowa, pięknie udekorowana choinka oraz inne ozdoby. Tym razem z powodu covidowych obostrzeń i ograniczonego dostępu do Ratusza nie odbędą się tradycyjne Świąteczne warsztaty dla dzieci planowane właśnie w pomieszczeniach Ratusza.

Święta na starówce organizują Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólnie z Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej i Agencją Reklamową Promix Irena Swadźba.

ŹRODŁO: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy