Zapora Porąbka - niezwykłe zdjęcia z budowy

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Gospodarka, Wiadomości, 20.01.2020 19:30, ap, gmina Porąbka, NAC
Zaporę Porąbka zbudowano w latach 1928–1936. Chociaż od otwarcia minęło kilka dekad, obiekt imponuje do dzisiaj. Dzięki historii uchwyconej na zdjęciach możemy zobaczyć, jak powstawała ta niezwykła konstrukcja.
Zapora Porąbka -  niezwykłe zdjęcia z budowy
Zapora na rzece Sole - wizytówka Gminy Porąbka oraz Gminy Czernichów rozpięta pomiędzy Żarem a Zasolnicą nadal zachwyca pięknem i solidnością wykonania.Uroczystość poświęcenia zapory odbyła się 13 grudnia 1936 roku. Uczestniczyli w niej najwyżsi urzędnicy państwowi. Zapora była dumą młodego państwa i świadectwem nowoczesnej polskiej techniki.

- Zapora wodna w Porąbce jest jedną z najstarszych zapór w Polsce, została zaprojektowana w roku 1910 przez inż. Tadeusza Baeckera i inż. Kazimierza Maćkowskiego a skorygowana przez byłego Prezydenta II Rzeczpospolitej Gabryjela Narutowicza. Wygląd zapory jak na ówczesne czasy był imponujący, to też stanowiła ona chlubę miejscowości, a jednocześnie powód sporów między mieszkańcami Porąbki i Międzybrodzia - znane są słowa wypowiadane gwarowo przez mieszkańców Międzybrodzia „Zapora wasa a woda nasa” - opisuje Edmund Harężlak.

Całą ciekawą historię budowy zapory przeczytać możemy na stronie Towarzystwa Przyjaciół Porąbki.


Natomiast zdjęcia z tamtych czasów znajdziemy w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego, udostępnionych przez gminę Porąbkę:

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy