Najpiękniejszy park w mieście dostępny dla mieszkańców

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 24.11.2022 09:33,
Najpiękniejszy park w mieście dostępny dla mieszkańców

Raptem po półrocznej rewitalizacji Park Włókniarzy wraz z placem Adama Mickiewicza w Bielsku-Białej jest znów do dyspozycji mieszkańców. Warto tam zajrzeć, bo właściwie wszystko zmieniło się na lepsze, piękniejsze i dostępniejsze. Efekt całości zobaczymy co prawda dopiero w przyszłym roku, kiedy kilka tysięcy nowo zasadzonych tam roślin obudzi się do życia, ale już jest przyjemnie dla oka.

Na pewno zmienił się plac Adama Mickiewicza, a właściwie wrócił do swojego pierwotnego, historycznego wyglądu. Mamy tu ogromne rabaty kwiatowe z przewagą róż i różnorodnych traw, a całość od strony północnej i południowej domykają pergole obsadzone wisterią. Schody prowadzące do pomnika wieszcza doczekały się remontu, pojawiły się też na nich znane z historycznych fotografii potężne donice.


To właśnie na placu Adama Mickiewicza 23 listopada odbyło się symboliczne otwarcie Parku Włókniarzy po rewitalizacji. Przecięcie specjalnej, uwitej z bluszczu, który później został posadzony w parku, wstęgi przypadło w udziale młodzieży z klasy architektury krajobrazu z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej i przewodniczącej Rady Osiedla Bielsko Południe Joannie Kosteckiej-Wal.

- Nie mnie oceniać efekt tego, co wokół nas, ale mam nadzieję, że przemianę tego parku mieszkańcy ocenią pozytywnie. Uważam, że to kolejne, wspaniałe miejsce przyrodniczo przyjazne dla naszych mieszkańców. To jest jeden z kilku parków, które ostatnio oddaliśmy do użytku. Po nasadzeniach jest tu około 600 drzew, w tym pomniki przyrody, 35.000 bylin i 6.000 krzewów, a wszystko jest tak zaplanowane, aby miło spędzać tu czas – mówił podczas otwarcia prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Bardzo zmienił się teren parku od strony przylegającej do niego rzeki Białej. Na wysokości zakładu przemysłowego jest taras i schody z siedziskami, które prowadzą do rzeki. Zejście akurat w tym miejscu nie jest przypadkowe, bowiem jak popatrzymy w stronę miasta, to właśnie stąd będziemy mieli najpiękniejszy widok na rzekę i otaczającą ją roślinność.


- Poprzez te specjalne zabudowy tarasowe niejako udostępniliśmy rzekę Białą mieszkańcom – zauważył prezydent. - Na wiosnę, jak rozwinie się tu roślinność, będzie pięknie. Myślę, że to jeden z bardziej wychuchanych, kolokwialnie rzecz ujmując, parków w Bielsku-Białej. I takie miejsca jak to - są potrzebne, zwłaszcza w mieście, które ma tak zurbanizowane centrum jak nasze. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia tej inwestycji – podsumował włodarz.

Można napisać, że w zrewitalizowanym parku każdy znajdzie coś dla siebie. Jest tam np. pierwszy w mieście tak naturalny plac zabaw, wysypany drewnianymi zrębkami, z drewnianymi huśtawkami, strukturami wspinaczkowymi, torami przeszkód, czy skaczącymi dyskami. Są też szkła powiększające do obserwacji liści i innych elementów przyrody. W tym miejscu pomyślano też o mamach karmiących. Na placu zabaw stanęła bowiem, specjalnie dla nich, zadaszona ławeczka służąca do karmienia i przewijania niemowląt.


Poza roślinami, a tych jest naprawdę ogrom – prawie 600 drzew, 6.000 berberysów, forsycji, jaśminowców, śnieguliczek, leszczyn, porzeczek oraz hortensje i aż ponad 35.000 bylin - goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków, są też całkiem nowe budki dla ptaków i nietoperzy, schronienia dla jeży oraz schronienia dla płazów.

Kostkę i płyty betonowe na parkowych alejkach – a te są poprowadzone jak dotychczas – zastąpiły nawierzchnie przepuszczalne. Jest nowe stylowe oświetlenie, ławki, kosze na śmieci, trzy zdroje do poboru wody, a na wejściach witają nas drewniane bramy.

Warto dodać, że teren parku objęty jest monitoringiem, porządku strzeże tam aż sześć nowych kamer.

Rewitalizacja Parku Włókniarzy to inwestycja długo oczekiwana. Częścią dokumentacji był projekt ochrony drzew, który określa sposób przeprowadzenia prac jak najmniej ingerujący w drzewostan parku. Nad inwestycją, oprócz nadzoru z Urzędu Miejskiego, prowadzony był zewnętrzny nadzór dendrologiczny.

- Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie ważna rzecz, która miała miejsce w październiku 2019 roku. Wtedy w życie weszło zarządzenie prezydenta miasta dotyczące ochrony drzew na terenie Bielska-Białej. I pół roku później prezydent podjął decyzję o zaniechaniu realizacji poprzedniego projektu rewitalizacji parku - projektu, który był bardzo szkodliwy i dla drzewostanu, i dla tej przestrzeni. Dziękuję za tę trudną decyzję. Była trudna, bo wisiało nad nami nawet widmo utraty dofinansowania unijnego, jednak interes zielony w mieście był ważniejszy. I jak widać, wszystko się udało. Osoby pracujące przy tej inwestycji połączyła miłość do tego parku, miłość do swojej pracy. Śmiało mogę powiedzieć, że możemy być jako bielszczanie dumni z tego miejsca – mamy pierwszy, prawdziwy - z prawdziwego zdarzenia - park w tym mieście. Dziękuję wszystkim osobom, które oddały serce tej przestrzeni i zaangażowanie – mówił o kulisach inwestycji Ogrodnik Miejski Dariusz Gajny.

Rewitalizacja parku została zrealizowana w ramach projektu Aktywne przestrzenie – rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej. Miasto pozyskało na ten cel 6.200.000 złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Park Włókniarzy był ostatnim z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny oraz park za Ratuszem.

źródło: UM Bielsko-Biała / Emilia Klejmont

foto: fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy