Pomnik Bogdana Smolenia odsłonięty

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 15.06.2021 17:14, fot. Mariusz Rodziewicz
Pomnik znanego satyryka rodem z Bielska-Białej Bogdana Smolenia stanął u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki w Poznaniu.
Pomnik Bogdana Smolenia odsłonięty

11 czerwca o godzinie 21.30 nastąpiło odsłonięcie pomnika poprzez jego podpalenie. Zgodnie z zamysłem organizatorów, podpalono materiał owijający pomnik i z płomieni wyłoniła się postać zmarłego artysty kabaretowego.

Pomnik Bogdana Smolenia został wykonany według projektu Piotra Sochy, przedstawia artystę siedzącego na krześle przy stoliku. Drugie z krzeseł jest wolne, tak aby przechodnie mogli na nim usiąść.

Spektakularne odsłonięcie poprzedził występ nazwany Poznań Comedy Show. Na scenie pojawili się m.in. Krzysztof Daukszewicz, Grupa MoCarta, Kabaret Czesuaf i Klub Szyderców BIS. Na skwerze zapłonęły flary odpalone przez kibiców Lecha Poznań, wystąpił także Teatr Ognia Bohema.

W odsłonięciu pomnika udział wzięła delegacja Bielska-Białej, m.in. zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak oraz Grupa Twórcza Ferment.


Do ufundowania pomnika pochodzącego z Bielska-Białej Bohdana Smolenia przyczynili się również bielszczanie. Pieniądze zbierane były podczas Festiwalu Kabaretowego Fermenty oraz spotkań Bielskiej Scenie Kabaretowej, także dochód z jednego z koncertów organizowanych przez Agnieszkę Szulakowską-Bendarczyk został przekazany na ten cel – informuje zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak. – Bardzo się cieszymy, że my, jako krajanie artysty, mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do upamiętnienia Bohdana Smolenia. - Równocześnie kapituła honorowego Złotego Fermentu postanowiła w tym roku przyznać tę nagrodę Krzysztofowi Deszczyńskiemu - za rozwój inicjatyw kabaretowych i upamiętnienie przyjaciela, Bohdana Smolenia - dodał z-ca prezydenta.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy