Znaleziono egzemplarz Pisma świętego sprzed ponad 400 lat

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 23.01.2022 09:36,
Jest to najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej/
Znaleziono egzemplarz Pisma świętego sprzed ponad 400 lat
Jak informuje diecezja bielsko-żywiecka, odkryto najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. Wydana w 1561 r. w Pradze Biblia ta dotąd znajdowała się w archiwum parafii rzymskokatolickiej w Rajczy. Proboszcz rajczański ks. Andrzej Zawada odnalazł i przekazał wolumin ks. dr. Czesławowi Chrząszczowi, archiwiście i notariuszowi w bielskiej kurii, który podkreśla, że wokół zagadkowego egzemplarza jest wciąż wiele pytań.

Zabytkowa Biblia została starannie wydana, wzbogacona kunsztownymi ilustracjami i pięknymi inicjałami, rozpoczynającymi rozdziały poszczególnych ksiąg i akapitów. „Zapisana jest w języku czeskim. Użyte litery pozbawione są jednak znaków diakrytycznych, charakterystycznych dla współczesnego języka czeskiego. Wydanie obejmuje zarówno księgi proto- ,jak i deuterokanoniczne – te ostatnie umieszczono na jej końcu” – wyjaśnia ks. Chrząszcz.

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy