Święto Niepodległości w obiektywie [foto]

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 12.11.2019 14:00, ap, UM Bielsko-Biała, UM Żywiec
W poniedziałek w całym kraju hucznie obchodziliśmy 101. rocznice odzyskania Niepodległości. Tak było i w naszych powiatach. Zobaczcie przebieg uroczystości w Bielsku-Białej i Żywcu.
Święto Niepodległości w obiektywie [foto]
Bielsko-Biała

W mieście uroczystości rozpoczęły się już 9 listopada od złożenia wiązanki kwiatów w miejscach pamięci.

Dzień później w Bielskim Centrum Kultury odbył się także koncert patriotyczny z okazji Święta Niepodległości.

11 listopada parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, placówek oświatowych, organizacji kombatanckich oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów na Cmentarzu Wojska Polskiego przy ul. Saperów. Następnie w Kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny.Następnie przed bielskim Ratuszem tłumnie zebrali się mieszkańcy aby wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.

W tym roku przygotowano również uroczystości towarzyszące - Narodowe śpiewanie pieśni patriotycznych na Rynku, które zorganizowało Liceum Ogólnokształcące KTK w Bielsku-Białej oraz wystawę historyczną, cykl warsztatów, wykładów i prelekcji „Z pamiętnych dni - Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada” (organizator: Fundacja Militarny Instytut Historyczny).

W związku z rocznicą Odzyskania Niepodległości na Ratuszu pojawiła się okolicznościowa iluminacja.

Żywiec

Tutaj uroczystości rozpoczęły się przed popiersiem Józefa Piłsudskiego obok Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Następnie odbyła się Msza Święta w żywieckiej Konkatedrze, z patriotyczną homilią wygłoszoną przez proboszcza sporyskiej parafii ks. Adama Hopciasia.

W uroczystości na na żywieckim Rynku ze wspaniałą oprawą Miejskiej Orkiestry Dętej nie zabrakło: Asysty Żywieckiej, klas wojskowych, Towarzystwa Strzeleckiego Strzelec, grup rekonstrukcyjnych, przedstawicieli innych stowarzyszeń, ale nade wszystko mieszkańców miasta Żywca.

Popołudniowa część uroczystości to spotkanie w Miejskie Centrum Kultury, gdzie odbyła się promocja książki Sebastiana Ładosia na temat członka jego rodziny Aleksandra Ładosia, który w trakcie II wojny światowej swoją postawą uratował wiele ludzkich istnień.

Zwieńczeniem dnia był koncert uwielbianego w Żywcu Jana Kowalczyka, który swym pięknym głosem jeszcze mocniej umocnił wszystkich obecnych w patriotycznym duchu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy