Huczny jubileusz! Tak wyglądały uroczystości 100-lecia Kopernika [wideo]

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 26.11.2019 12:30, ap, foto: UM Bielsko-Biała
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. W sobotę w gmachu szkoły odbyły się jubileuszowe uroczystości z udziałem szkolnej społeczności, absolwentów LO i zaproszonych gości.
Huczny jubileusz! Tak wyglądały uroczystości 100-lecia Kopernika [wideo]
Przybyli znani lekarze, naukowcy, artyści, dziennikarze, nauczyciele…

Grono absolwentów szkoły – gości jubileuszu było bardzo liczne, dlatego tych, którzy nie zmieścili się w dużej auli tego potężnego gmachu, zaproszono do sali gimnastycznej, dokąd za pomocą kamer przekazywany był obraz z auli.


Najstarszych absolwentów Kopernika - Eugeniusza Weźranowskiego (matura 1949 r.) oraz Alfreda Rusina (matura 1950 r.) uhonorowano okolicznościowymi medalami. Spodziewano się także absolwenta i nauczyciela LO, później wykładowcy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie prof. Wiesława Stawińskiego (matura 1949 r.), jednak stan zdrowia nie pozwolił mu na przyjazd do Bielska-Białej.

- Chciałbym się podzielić taką refleksją, że zawód osiągnąłem dzięki studiom, natomiast to, że ukształtowano mnie na przyzwoitego człowieka i nauczono żyć w kulturze, zawdzięczam tylko i wyłącznie tej szkole – powiedział Eugeniusz Weźranowski.

- Serdeczne podziękowania, nie wiem, czy ja na to zasługuję – mówił Alfred Rusin, odbierając medal 100-lecia I LO w Bielsku-Białej.

Jubileuszowe uroczystości zainaugurowała oficjalnie pieśń Gaude Mater Polonia w wykonaniu szkolnego chóru, później wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego.

Trudną historię tworzenia szkoły przypomniał w wystąpieniu dyrektor I LO im. Kopernika. 17 lipca 1919 r. Rada Narodowa Śląska Cieszyńskiego przyjęła uchwałę powołującą Gimnazjum Realne w Skoczowie. Po dwóch latach funkcjonowania szkołę przeniesiono do Bielska.

- Jak wielka była determinacja ludności polskiej do otwarcia tej szkoły z językiem wykładowym polskim, niech świadczą następujące fakty. Według spisu ludności w Bielsku w 1921 roku miasto zamieszkiwało tylko 24 proc. Polaków. W wyborach gminnych w 1922 r. liczba polskich radnych wynosiła jedynie 11 proc., a w 1924 niespełna 14 – mówił dyrektor Bogusław Głąbek.

W okazałym, najnowocześniejszym wtedy gmachu, z pierwszym w mieście basenem krytym (w którym to budynku szkoła działa do dzisiaj), ówczesne gimnazjum rozpoczęło naukę 1 września 1927 r., zaś ostatecznie budowę gmachu ukończono w roku szkolnym 1928/1929.

– Jesteście państwo elitą nie tylko dla miasta, ale i kraju. Jak powiedział Cyceron, to co można zrobić dla narodu, to wykształcić młodzież – powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski, składając podziękowania i gratulacje nauczycielom i absolwentom I LO.

Specjalne jubileuszowe przedstawienie przygotowała młodzież Kopernika, muzykę na żywo grali uczniowie i absolwenci liceum. Później odbyły się spotkania poszczególnych roczników w klasach, a na koniec wieczorem w hotelu Vienna uczestnicy bawili się na uroczystym balu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy