Twórca polskiego jazzu Honorowym Obywatelem Bielska-Białej

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 24.09.2019 14:20, ap
Jan „Ptaszyn” Wróblewski całe życie związany jest z muzyką. Wybitny saksofonista, kompozytor i ambasador Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa swoim działaniem od dawna promuje miasto. Dzisiaj Pan Jan odebrał tytuł Honorowego Obywatela Bielska-Białej.
Twórca polskiego jazzu Honorowym Obywatelem Bielska-Białej
Jan „Ptaszyn” Wróblewski - polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny. Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych.

Występował w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Europie, Indiach, Afryce i Azji. W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem – popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA zaowocowała powstaniem audycji 3 kwadranse jazzu, którą prowadzi nieprzerwanie od 1970 roku w Programie III Polskiego Radia.


Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt. Tworzył koncerty symfoniczne i komponował muzykę filmową. Realizował także programy telewizyjne "Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje". Prowadzi warsztaty muzyczne w kraju i za granicą.

Od 21 lat pracuje nieprzerywalnie w radzie artystycznej Bielskiej Zadymki Jazzowej, prowadzi większość koncertów i w znacznej mierze, przez swoje zaangażowanie, muzyczny prestiż i autorytet, zarówno krajowy jaki i międzynarodowy przyczynia się do promocji naszego miasta.

Od 16 lat jest szefem jury konkursu Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej, który ułatwia start do kariery młodym polskim muzykom jazzowym. Jan Ptaszyn Wróblewski wielokrotnie koncertował na scenie festiwalowej, jego niezwykły profesjonalizm, erudycja i osobowość stały się wizytówką Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Teraz Miasto nagrodziło wielkiego twórcę! Podczas dzisiejszej sesji prezydent Jarosław Klimaszewski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik wręczyli Janowi „Ptaszynowi” Wróblewskiemu dyplom potwierdzający nadanie tytułu Honorowego Obywatela Bielska-Białej.

Gratulacje!
foto: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy