Bielsko-Biała na froncie walki z koronawirusem

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 21.10.2020 15:28,
Informację o działaniach podejmowanych w związku z sytuacją epidemiologiczną na terenie Bielska-Białej przedstawił podczas sesji Rady Miejskiej 20 października naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego bielskiego Urzędu Miejskiego Adam Caputa.
Bielsko-Biała na froncie walki z koronawirusem

W szczegółowym raporcie liczącym 20 stron naczelnik Adam Caputa informuje o zadaniach realizowanych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego UM w związku ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Pisaliśmy o nich na bieżąco, dlatego przypominamy tylko te - naszym zdaniem - najważniejsze.

Już 12 marca br. na polecenie prezydenta miasta Jarosław Klimaszewskiego uruchomiono specjalną stronę Zespołu Zarządzania Kryzysowego na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego. W sposób czytelny i łatwo dostępny zamieszczane były tam wszystkie informacje, instrukcje i materiały dotyczące koronawirusa, również w sposób umożliwiający ich pobranie i wykorzystanie. Całodobowo prowadzona była aktualizacja strony ZZK - zamieszczano na niej uchwalone akty prawne, otrzymywane komunikaty, informacje dotyczące zwalczania epidemii.

Na bieżąco Wydział Zarządzania Kryzysowego prowadził wymianę informacji oraz koordynował działania z jednostkami miasta oraz z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, wszystkimi służbami współdziałającymi, a także z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego i Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Pracownicy wydziału przez całą dobę udzielali informacji telefonicznych dotyczących m.in. zasad przekraczania granicy państwowej, zasad kierowania i odbywania kwarantanny w warunkach domowych oraz w ośrodkach wyznaczonych przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Wydział Zarządzania Kryzysowego koordynował zaopatrzenie, dokonywał zakupów z rezerwy finansowej przeznaczonej na zarządzanie kryzysowe oraz wydawał zakupione środki ochrony indywidualnej oraz środki dezynfekcyjne. Przy pomocy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych rozwożono otrzymane w formie darowizny środki i sprzęt do placówek oświatowych, żłobków, przedszkoli. WZK przygotował do uruchomienia oraz wyposażył w sprzęt i środki ochronne ośrodek kwarantanny w Bielsku-Białej. Stworzono tam również miejsca do kwarantanny dla służb ratowniczych; zostały one trzykrotnie wykorzystane przez ratowników oraz przez m.in. kluby sportowe.

Na bieżąco prowadzono uzgodnienia ze służbami, m.in. dotyczące dostarczania wyżywienia oraz pomocy osobom starszym, wydawania przepustek dla wolontariuszy z hospicjum, funkcjonowania targowisk, działania transportu zbiorowego itp. Wydział Zarządzania Kryzysowego utrzymywał stały, całodobowy kontakt z członkami zespołu zarządzania kryzysowego i na bieżąco rozwiązywano pojawiające się problemy. Wykorzystano syreny elektroniczne do nadawania komunikatów na temat zachowania się w miejscach publicznych czy zakładania maseczek. Wraz z pracownikami Wydziału Komunikacji oraz funkcjonariuszami Straży Miejskiej przeprowadzono akcję kontrolną w autobusach połączoną z wręczaniem maseczek podróżującym komunikacją miejską.

Do 13 października Wydział Zarządzania Kryzysowego kupił
- środki ochrony:
- maski ochronne 62.300 sztuk
- maski z filtrem N95/FFP2/FFP3 1.700 sztuk
- gogle ochronne 270 sztuk
- przyłbice ochronne 40 sztuk
- mini przyłbice 100 sztuk
- rękawiczki jednorazowe 1.348 opakowań po 100 sztuk
- kombinezony ochronne 720 sztuk
- okrycia na obuwie 300 sztuk

środki do dezynfekcji:
- mydła antybakteryjne ok. 5.566 litrów
- żele antybakteryjne do mycia rąk bez użycia wody ok. 1.422,55 litrów
- płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni ok. 702 litry

Ogółem na środki ochrony osobistej i dezynfekcji, w tym zabezpieczenie Urzędu Miejskiego oraz dostosowanie stanowisk pracy pracowników (zasłony pleksi, termometry, dozowniki do płynu do dezynfekcji) wydano 923.113,65 zł. Na usługi, w tym zapewnienie miejsca do kwarantanny dla służb, wydatkowano 2.824 zł. W tym czasie zakupy termometrów, maseczek, laptopów dla szkół itp. realizowane przez Wydział Zamówień Publicznych UM osiągnęły sumę 1.268.652,18 zł.

- Ogółem z rezerwy na zarządzanie kryzysowe wydatkowano kwotę ponad 2 mln 100 tys. zł - poinformował naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Adam Caputa. Dodał, że od ofiarodawców otrzymano dary związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się Covid 19. Szacunkowa wartość pozyskanych środków ochrony osobistej i dezynfekcji to ok. 726.800 zł.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy