Fałszywi policjanci dzwonią i próbują oszukać starsze osoby

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 06.02.2020 13:30,
Jak nie dać się oszukać.
Fałszywi policjanci dzwonią i próbują oszukać starsze osoby
Policja ostrzega: w Bielsku-Białej grasują oszuści, którzy podszywają się pod policjantów z komendy wojewódzkiej i próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

Oszust dzwoni do seniorów i twierdzi, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone atakiem hakerskim i należy je przekazać stróżom prawa. Przypominamy – policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!

Telefony od fałszywych funkcjonariuszy odebrało dzisiaj już kilku bielszczan. Oszust przedstawił się za policjanta z komendy wojewódzkiej. Przekonywał starsze osoby, że pracuje nad grupą przestępczą, która kradnie oszczędności bankowe. Informował, że oszczędności seniorów zdeponowane na rachunkach bankowych są zagrożone atakiem hakerskim. Straszył, że szajka może ukraść pieniądze z konta. Prosił o wypłacenie pieniędzy i przekazanie ich policjantom. Seniorzy nie dali się nabrać, w porę przerwali rozmowy i o całym zajściu powiadomili Policję.


Jak nie dać się oszukać? Poniżej komunikat bielskiej policji w tej sprawie:

PAMIĘTAJ!

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,

- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,

- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,

- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy