Kolejna doba działań na terenie ŚCODiR w Czernichowie [FOTO]

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 21.04.2020 08:15,
Zintegrowana Służba Ratownicza rozpoczęła trzecią dobę pracy na terenie Śląskiego Centrum Opiekuńczo- Leczniczego. Zobaczcie relację.
Kolejna doba działań na terenie ŚCODiR w Czernichowie [FOTO]

- W chwili obecnej na terenie placówki mamy około 180 pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi. W niedzielę dotarły do nas kolejne wyniki badań w kierunku Covid-19. Reasumując wyniki: łącznie w grupie z wynikiem dodatnim mamy: 4 osoby z personelu i 22 pacjentów. Na chwilę obecną stan tych osób jest dobry. W pierwszej dobie na miejsce naszych działań w porozumieniu z WCZK został zadysponowany Zespół Ratownictwa Medycznego z Żywca, który dodatkowo weryfikował stan pacjentów i personelu z wynikiem dodatnim. Lekarz z Zespołu Ratownictwa Medycznego, podjął decyzję o przewiezieniu dwóch pacjentów do szpitala.


„Cały czas pozostajemy w stałym kontakcie ze Starostwem Powiatowym w Żywcu, a także Wójt Gminy Czernichów- cieszy nas fakt, że samorząd sprawnie reaguje na wszystkie nasze prośby i zalecenia. Myślę, że w podobnym tonie mogę wypowiedzieć się na temat współpracy z Żywieckim Pogotowiem Ratunkowym, które również na miarę swoich możliwości wspiera nasze działania przede wszystkim od strony konsultacji z zakresu ratownictwa medycznego i tutaj niskie ukłony dla Pana Piotra Dziedzica- kierownika Pogotowia Ratunkowego w Żywcu. Na miejscu całodobowo pełnią służbę również funkcjonariusze Policji, zabezpieczając obiekt. To bardzo ważne, że oprócz oddziaływania prewencyjnego, nadzorują ruch pojazdów i przemieszczanie się osób w obrębie placówki. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że tylko wzajemne wsparcie i gra zespołowa pozwoli nam się uporać z kryzysem” - mówi Dawid Burzacki, Koordynator Zintegrowanej Służby Ratowniczej.

„Dziękujemy również lokalnym jednostkom OSP w szczególności OSP Międzybrodzie i OSP Czernichów-Tresna, a także, wszystkim którzy nas wspierają. Na personalne podziękowania na pewno przyjdzie jeszcze czas”– dodaje Burzacki

„Jeśli chodzi o nasze działania na miejscu, to są one prowadzone w pełnym zabezpieczeniu ochrony biologicznej. Po każdym wyjściu ze strefy, dokonujemy dekontaminacji w specjalnie do tego celu przygotowanej prowizorycznej śluzie. Udało nam się oddzielić i w pełni zdezynfekować oraz wyozonować przy pomocy specjalistycznej firmy, jedną część budynku w której przez całą dobę pracuje i stacjonuje personel Zintegrowanej Służby Ratowniczej. To tutaj znajduje się nasze Centrum Dowodzenia i stąd mamy bezpieczne wyjście i wejście na placówkę, przez śluzy, które utworzyliśmy w budynku. Na miejscu całodobowo, mamy również swojego lekarza, który jest w trakcie odbywania stażu i obecnie pomaga nam w tym ośrodku. We wtorek, dołączy do nas drugi lekarz stażysta. Ponadto na terenie placówki w systemie rotacyjnym pracują ratownicy medyczni, pielęgniarki, pielęgniarze i ratownicy kwalifikowani. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o personelu ŚCODiR, który od kilku, a czasami kilkunastu dni przebywa na terenie placówki i z oddaniem opiekuje się pensjonariuszami. To świetni profesjonaliści, którzy najlepiej znają swoich pacjentów i pomimo ogromnego zmęczenia fizycznego i psychicznego z pełnym zaangażowaniem opiekują się podopiecznymi. Pomimo trudnej sytuacji, pensjonariusze są zaopiekowani, a ośrodek funkcjonuje - dodaje Dawid Burzacki ze Zintegrowanej Służby Ratowniczej.


„W tym miejscu chciałbym zaapelować do osób, które chciałby wspomóc nasze działania i odciążyć personel placówki. Pilnie poszukujemy wolontariuszy do opieki. Z naszej strony i dyrekcji ośrodka zapewniamy zakwaterowanie w bezpiecznym miejscu, środki ochrony indywidualnej, ubezpieczenie i pełne wyżywienie. Swoje zgłoszenia, można wysyłać poprzez formularz kontaktowy na stronie www.zsr112.pl/wolontariat . Oprócz ludzi, potrzebujemy również sprzętu do pracy, który niestety jest trudnodostępny na rynku. Chodzi o kombinezony ochronne III Kategorii typ 3,4,5,6 , maseczki FFP2, FFP3, termometry bezdotykowe, butle tlenowe wraz z oprzyrządowaniem (maski do nebulizacji) i innym sprzęt medyczny. Tego sprzętu nigdy za wiele”- mówi Koordynator ZSR.


Myślę, że wprowadzone przez nas procedury i zasady dotyczące, przemieszczania się po placówce, komunikacji (łączność radiowa, która już działa w części placówki, a od środy obejmie cały obiekt) jak również sposób opieki nad pacjentem (ogromny nacisk na dezynfekcje i środki ochrony indywidualnej), te wszystkie działania spowodują, że uda nam się ograniczyć transmisję wirusa i kolejne wyniki pacjentów i personelu, będą dla nas już bardziej zadowalające.

Ratownicy Zintegrowanej Służby Ratowniczej za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia. Można jednak wesprzeć organizację i pomóc w walce z koronawirusem poprzez zbiórkę, która dostępna jest pod adresem: www.zrzutka.pl/koronawirus

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy