Fałszywy policjant w akcji. Bielszczanka straciła 35 tys. zł.

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 14.03.2022 17:50,
Oszuści nie dają o sobie zapomnieć.
Fałszywy policjant w akcji. Bielszczanka straciła 35 tys. zł.

W piątek po godzinie 14 do seniorki, mieszkanki Bielska-Białej zadzwonił oszust. Mężczyzna przedstawił się jako policjant, powiedział, że prowadzi śledztwo w sprawie nieuczciwej kasjerki w jednym z dużych banków, która miała wypłacać klientom fałszywe banknoty.

Następnie przekazał telefon rzekomemu prokuratorowi, który poprosił o to, aby kobieta przez telefon dyktowała mu numery seryjne posiadanej gotówki.

Fałszywy prokurator stwierdził, że większość z banknotów jest podrobiona i zaraz przyjdzie do niej nieumundurowany policjant, któremu powinna je przekazać. Kobieta dała się wciągnąć w oszustwo i po chwili wręczyła ponad 35 tysięcy złotych fałszywemu policjantowi. Sprawę wyjaśniają śledczy z Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach.

Policja apeluje o ostrożność i przestrzegamy przed tą popularną metodą działania oszustów.

PAMIĘTAJ!

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,

- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,

- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,

- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

źródło: KMP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy