reklama

Przy szkołach i przedszkolach wyrosły eko-słupki

Region, Żywiec, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 25.10.2019 09:00, ap
Teraz nauczyciele oraz rodzice zobaczą i łatwiej zdecydują czy dzieci mogą wyjść na spacer, czy raczej zostaną w budynku. To za sprawą pojawienia się specjalnych czujników zanieczyszczenia powietrza. Eko-słupki zamontowane zostały przy każdej placówce oświatowej w Żywcu.
Przy szkołach i przedszkolach wyrosły eko-słupki
Przy każdej z żywieckich szkół i każdym z przedszkoli publicznych pojawiły się eko-słupki Air Sensor. Urządzenie sygnalizuje jakość powietrza za pomocą kolorów. Został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie cogodzinnych wyników pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń przybiera barwę zgodnie z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Funkcjonalność urządzenia polega na tym, że na podstawie jego pomiarów prezentowanych w najprostszy możliwy sposób nauczyciel może zdecydować czy np. danego dnia dzieci powinny wychodzić na spacer poza placówkę.

- Jak zawsze podkreślam jednak, że wszelkiego rodzaju czujniki są jedynie termometrem, który sygnalizuje chorobę. By ją wyleczyć, konieczne są działania władz państwowych i samorządowych oraz świadomość mieszkańców w zakresie użytkowania paliw. Problem smogu pochodzi w Żywcu i na Żywiecczyźnie z niskiej emisji, czyli kominów w domach prywatnych. To w dużej mierze od nas samych zależy, jakim powietrzem będziemy oddychać. Zaczynając od siebie, swoich sąsiadów, możemy zmienić swoje otoczenie! - przekonuje Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

Czujniki są efektem współpracy samorządu z firmą E-gminy.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy